z miłości do kawy Lavazza
Informacje w podsumowaniu zamówienia

Złożenie zamówienia oznacza zawarcie umowy sprzedaży. Sprzedawca będzie informował na wskazany adres e-mail o postępach w jego realizacji.

Smak dobrej kawy - od czego zależy? 0

Różnice w walorach smakowych kawy, są szczególnie wyczuwalne kiedy w ciągu dnia wypijemy 2 - 3 filiżanki. Smak kawy w filiżance zależy od wielu, różnych czynników.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak smakować powinna dobra kawa? Warto natomiast wiedzieć, iż smak i aromat kawy zależy przede wszystkim od rodzaju i jakości ziaren, procesu ich palenia oraz sposobu parzenia.

Dobra kawa to rzecz gustu

Zanim poruszone zostaną takie kwestie jak rodzaj ziaren czy ich pochodzenie, warto pamiętać, iż smak „dobrej kawy” zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji.

Dla jednych dobra kawa to białe, słodkie latte, dla innych możliwie najbardziej naturalna, czarna kawa bez dodatków.

Dlatego też, wszelkie oceny smaku jak i jakości kawy, skupiają się wokół:

- jakości oraz pochodzenia ziaren
- procesu palenia

Warto wiedzieć, iż jakość kawy ściśle związana jest z lokalizacją (miejscem skąd pochodzi). Dla przykładu ziarna Kona z Hawajów są jednymi z najlepszych na świecie. Jednak występują one tylko w niektórych obszarach na wyspie. Nie wszystkie ziarna kawy z Hawajów posiadają ten sam, wysoki standard.

Faktem jest również, iż niektóre palarnie kawy na Hawajach, oferują sprzedaż mieszanek kawy, w których te najwyższej jakości stanowią zaledwie 10%.

 

Profile smakowe kawy

Jeżeli chodzi o walory smakowe kawy, istnieje kilka aspektów, jakie brane są pod uwagę.
Gorycz

Mocny posmak goryczy poszukiwany jest przez znaczne grono entuzjastów kawy. SIła goryczy wyczuwalna jest przede wszystkim z pierwszym łykiem. Im ciemniejsze ziarna tym bardziej intensywny posmak goryczy.

Kwasowość

Kwasowość kawy to posmak będący swojego rodzaju przeciwieństwem goryczy. Stanowi ona jakby przeciwny biegun w całym bukiecie smaku kawy. Kwasowość jest domeną raczej jaśniejszych ziaren kawy.

Chcąc poznać cały wachlarz smakowy, jaki oferuje kawa, warto spróbować odmian o silnej goryczy oraz silnej kwasowości. W ten sposób postawić można pierwsze kroki na drodze do poznania ulubionej kawy.

Cierpkość

Cierpkość kawy nie stanowi waloru smakowego i nie jest tym samym co kwasowość. Generalnie, cierpki smak kawy jest znacznie silniejszy i mniej przyjemny niż posmak kwasowości. Kawa o intensywnie cierpkim smaku uznawana jest za gorszą jakościowo.

Słodycz

Wyczuwalny smak słodyczy w kawie nie tylko wpływa pozytywnie na kubki smakowe, ale również w większości przypadków świadczy o dobrym pochodzeniu ziaren.

Słodycz w kawie związana jest z poziomem fruktozy i sacharozy.

 

Pochodzenie

Pochodzenie ziaren kawy ma duży wpływ zarówno na jej smak, jak i jakość. Wielu miłośników kawy zwraca uwagę na to skąd pochodzą ziarna. Oto kilka popularnych lokalizacji, z których pochodzi kawa.

Kawa z Kostaryki

Ziarna kawy pochodzące z upraw na Kostaryce zaliczane są do jednych z najlepszych jakościowo. Kawa z Kostaryki doceniana jest za jej „klasyczny” smak. Za sprawą wulkanicznej gleby, ziarna kawy z tego rejonu posiadają nie tylko bogate walory smakowe ale również bardzo specyficzny aromat.

Kawa z Kolumbii

Kolumbia to jeden z największych dostawców kawy na świecie. Ponad 15% światowej podaży kawy, pokrywane jest przez plantacje zlokalizowane w tym kraju.

Ze względu na samą ilość, kawa z Kolumbii ma szerokie spektrum jakościowe. Jednak mimo, że Kolumbia jest gigantem w produkcji kawy, ziarna dostarczane przez większość plantacji z tego kraju pozostają na wysokim poziome jakościowym.

Prognozuje się, iż Kolumbia zostanie światowym potentatem kawy przez najbliższe kilka - kilkanaście lat.

Kawa z Gwatemali

Gwatemala znana jest z niesamowitej jakości kawy. Kraj ten nie jest tak dużym eksporterem kawy jak Kolumbia, jednak utrzymująca się od wielu lat wysoka jakość ziaren dostarczanych przez plantacje z tego regionu, sprawia że cieszą się one dużą popularnością.

Ze względu na ukształtowanie terenu i klimat panujący w Gwatemali, powstają tutaj jedne z najbardziej intensywnych aromatycznie ziaren kawy.

Kawa z Gwatemali stanowi zatem obowiązkową pozycję dla każdego miłośnika kawy.

Kawa z Hawajów

Hawaje znane są przede wszystko z ziaren Kona. Jest to jedna z najlepszych kaw na świecie, zarówno pod względem smaku, jak i jakości. Pochodzi ona z małych plantacji na wyspie.

Kawa z Kenii

Afryka, podobnie jak Kenia rośnie w siłę jeżeli chodzi o produkcję kawy. Afryka słynie z żywych i owocowych mieszanek, które można znaleźć również w kawie uprawianej w Kenii.

Smak kawy z Kenii znana jest przede wszystkim z jagodowych i cytrusowych akcentów. Te rodzaje ziaren kawy są zwykle krócej palone, ponieważ zawierają większą dozę kwasowości. Świetnie nadają się do przygotowywania filiżanek lekkiej kawy.

Większość afrykańskich kaw, posiada podobne walory smakowe i aromatyczne.

 

Palenie kawy 

Wypalanie ziaren kawy to bardzo złożony proces, który poprzedzony jest zazwyczaj długim transportem ziaren - z plantacji do palarni. 

Do palarni kawy trafiają surowe, zielone ziarna kawy, które wypalane są w różnym stopniu. Im dłuższy  proces wypalania tym ziarna robią się ciemniejsze.

Ziarna kawy przed wypalaniem posiadają zaledwie kilkanaście związków aromatycznych i smakowych. Kiedy proces wypalania kawy dobiega końca, ziarna posiadają już około 700 takich związków.

Jak zatem widać, przebieg wypalania kawy, ma ogromny wpływ na jej smak i zapach.


Wyróżnia się 3 zasadnicze metody wypalania.

 

Kawa z jasnego palenia

Ziarna kawy po zakończeniu procesu mają jasno brązowy kolor., zbliżony nieco do koloru cynamonu.

Jest to najmniej intensywny i najkrótszy typ palenia kawy. Powszechnie uważa się, iż jasno wypalana kawa jest łagodna i mniej mocna, o bardzo delikatnym lub wręcz pozbawionym goryczy smaku.

Mimo to, kawy z jasnego palenia posiadają dużą zawartość kofeiny.

Kawa ze średniego palenia

Jest to najpopularniejszy sposób palenia kawy na świecie. Ziarna osiągają dość ciemniejszy, lekko brązowy kolor.

Jeżeli chodzi o walory smakowe, jest to jeden krok dalej jeżeli chodzi o moc i intensywność. Kawa ze średniego palenia osiąga najbardziej zrównoważony smak i aromat, z którego jest powszechnie znana.

Ten rodzaj kawy posiada wyczuwalny smak goryczy, pozostając jednak w dość delikatnej formie.

Kawa z ciemnego palenia

Ziarna po wypalaniu mają ciemnobrązowy kolor. Smak kawy jest nieco mocniejszy od „standardowego”, z intensywniej wyczuwalną goryczą. Naturalna kwasowość ziaren jest już bardzo słabo wyczuwalna. Aromat kawy z ciemnego palenia jest bardzo wyrazisty i mocny.

Kawa z bardzo ciemnego palenia

Ziarna kawy mają praktycznie czarny kolor. Kawa z bardzo mocnego palenia posiada największą dozę goryczy i jest zdecydowanie najmocniejsza. Warto podkreślić, iż kawy z bardzo ciemnego palenia, posiadają najmniejszą dawkę kofeiny.

Jej bardzo intensywny smak poszukiwany jest przede wszystkim przez wyjątkowych miłośników i koneserów.

 

Proces parzenia kawy

To ostatni, lecz z pewnością równie istotny czynnik, który wpływa na jakość i smak naszego gorącego napoju. Powszechnie stosowanych jest przynajmniej kilka sposobów parzenia kawy.

Generalnie, moc kawy związana jest z ilością związków rozpuszczonych w filiżance napoju.

Do najpopularniejszych form parzenia kawy zaliczyć należy przede wszystkim:

• parzenie kawy po turecku (nie jest to jednak sposób zalewania zmielonej kawy wrzątkiem - dość popularny w Polsce)
• parzenie kawy w ekspresie przelewowym
• parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym
• parzenie kawy w sposób tradycyjny (tzw. „zalewajka”)

Kawa filtrowana to około 1-2% rozpuszczonych związków kawy. Pozostałe 98-99% to woda. Espresso to napój znacznie bardziej skoncentrowany, który składa się z 7-12% rozpuszczonych związków i 88-93% wody.

Moc kawy jest w dużej mierze wynikiem stosunku kawy mielonej i ilości wody. Używając mniejszej ilości wody sprawimy, że kawa będzie bardziej mętna i dość ciężka. Z kolei zbyt duża ilość wody spowoduje, że kawa będzie zbyt rzadka.

Używając mniejszej ilości wody w celu zwiększenia mocy kawy należy pamiętać, iż w ten sposób trudniej jest uwolnić wszystkie walory smakowe kawy. Dlatego też, warto eksperymentować i testować różne proporcje wody oraz ilości użytej kawy.

 

Szybka i dobra kawa - czy to możliwe?

Szybka kawa

Szybka kawa, na uczelni, dworcu czy podczas przerwy w pracy. Jak nic innego potrafi postawić na nogi i nabrać sił na resztę dnia. To także idealna okazja na małą odskocznię od bieżących zajęć czy krótką rozmowę.

Automaty vendingowe Vemat to wspaniały sposób na szybką i jednocześnie dobrą kawę w środku dnia. Regularne uzupełnienia oraz najwyższej jakości ziarna i woda, z których kawa jest przygotowywana stanowią element rozpoznawczy automatów tej firmy.

Nasza firma od lat współpracuje z firmą Vemat, dostarczając najlepszej jakości kawę, która dostępna jest w automatach sprzedających na uczelniach, centrach handlowych, dworcach PKP i w wielu innych miejscach.

Jeśli masz pytania dotyczące naszej oferty, chcesz złożyć większe zmówienie lub zapytać o indywidualne warunki handlowe, skontaktuj się z nami: sklep@twojakawa.pl tel. 793 991 800.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl