z miłości do kawy Lavazza
Informacje w podsumowaniu zamówienia

Złożenie zamówienia oznacza zawarcie umowy sprzedaży. Sprzedawca będzie informował na wskazany adres e-mail o postępach w jego realizacji.

21 faktów o kawie, o których nie miałeś pojęcia! 0

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki mocnej, aromatycznej kawy. Jednak czy wiecie, że w przeszłości kawa była uważana za lekarstwo m.in. w leczeniu osób uzależnionych od alkoholu?! Pierwsza kawiarnia w Polsce zbankrutowała, ponieważ nikt nie chciał pić kawy publicznie! Poznajcie wszystkie zaskakujące fakty na temat kawy.

1. Słowo kawa brzmi podobnie w niemal każdym języku świata. Dla Anglika jest to „coffee”, dla Francuza „cafe”. Niemcy mówią „kaffee”, Holendrzy „koffie”’ Włosi „cafe”, Grecy „kafeo”, a Polacy „kawa”.

2. Najważniejszą substancją odpowiedzialną za działanie kawy jest kofeina, która pobudza działanie kory mózgowej oraz całego centralnego układu nerwowego. W zależności od gatunku kawy, jedna filiżanka zawiera około 70-140 mg kofeiny.

3. Po wypiciu kawy zwiększone stężenie we krwi utrzymuje się od dwóch do czterech godzin. Usuwanie kofeiny z organizmu jest szybsze u kobiet (nawet o 30%)

4. Smak i aromat naparu zależą od odmiany kawy, miejsca jej uprawy oraz procesu palenia. Za jedną z najlepszych uważa się kawę otrzymaną z gatunku Coffea Arabica uprawianego w Etiopii.

5. Amerykański naukowiec Artur Klatsky po 10 doświadczeń doszedł do wniosków, że picie kawy chroni przed myślami samobójczymi i odgania stres.

6. W Londynie do XVII wieku ziaren kawy używano jako lekarstwa przeciw alkoholizmowi i innymi dolegliwościami. Kawa sprzedawana była tam tylko w aptekach.

7. W XVII wieku w Anglii kawiarnie były tak popularne, że król Karol II próbował je zamknąć. Prestiż króla znacznie ucierpiał, gdy wobec silnego sprzeciwu Anglików, po jedenastu dniach kawiarnie znowu otworzyły swoje podwoje.

8. Pierwsza kawiarnia w Polsce powstała za Żelazną Bramą w Warszawie w 1724 roku. Jej właścicielem był Meyerhofer. Kawiarnia zbankrutowała, ponieważ warszawiacy początkowo nie chcieli pić kawy w miejscach publicznych.

9. Ekspres ciśnieniowy wynalazł Włoch Achille Gaggia. Wynalazcą papierowego filtra do kawy niemiecka gospodyni domowa Melitta Bentz.

10. Z kawą związane były największe koncerny motoryzacyjne. Przez ponad 130 lat oprócz samochodów, młynki do kawy produkował potentat motoryzacyjny Peugeot.

11. Wielkim miłośnikiem kawy był Jan Sebastian Bach. Na cześć tego znakomitego trunku skomponował nawet „Kantatę o Kawie”.

12. Przeciętny mieszkaniec Finlandii spożywa rocznie 12 kg kawy, podczas gdy statystyczny Polak 2,5 kg.

13. Kawa tak jak wino ma swoich kiperów, którzy komponują kawowe mieszanki.

14. Zielone kawowe ziarna mogą być przechowywane nawet 10 lat. Według znawców niektóre gatunki kawy stają się przez to lepsze.

15. Tradycyjne worki jutowe używane do przechowywania zielonej kawy mieszczą około 600 000 ziaren.

16. Przy ocenie kawy zmysł węchu ma większe znaczenie niż zmysł smaku.

17. Zapach kawy należy do najlepiej rozpoznawalnych zapachów na świecie.

18. Skandynawowie piją najwięcej kawy na świecie – spożycie sięga 12-13 kg na mieszkańca rocznie.

19. Palone ziarna kawy tracą swój aromat po około 2 tygodniach. Zmielona kawa traci aromat po godzinie, natomiast napar kawowy w ciągu kilkunastu minut.

20. Japonia jest jednym z największych importerów kawy. W samym Tokio działa 10.000 kawiarni, nie licząc maszyn do kawy stojących na ulicach i w biurach.

21. Aż 75% kawy sprzedawanej w Polsce to kawa mielona. W Wielkiej Brytanii jedynie 10%.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl