z miłości do kawy Lavazza
Informacje w podsumowaniu zamówienia

Złożenie zamówienia oznacza zawarcie umowy sprzedaży. Sprzedawca będzie informował na wskazany adres e-mail o postępach w jego realizacji.

Kawa w kapsułkach a zdrowie - czy jest się czego bać? 0

Czy kawa pozytywnie wpływa na nasze zdrowie? Na to pytanie naukowcy szukają odpowiedzi od wielu lat. Z jednej strony czytamy wyniki badań, które potwierdzają dobroczynny wpływ regularnego picia kawy na organizm. Większość z nas nie może sobie wyobrazić dnia bez filiżanki tego orzeźwiającego napoju. Kochamy kawę za jej głęboki smak i pobudzający aromat. Wiemy jednak, że kawa nie wszystkim służy. Osoby z nadciśnieniem czy wrażliwym żołądkiem powinny jej zdecydowanie unikać. Przeczytajcie jakie skutki niesie ze sobą picie kawy i dlaczego kawa w kapsułkach wywołuje tak duże kontrowersje.

Warto wiedzieć!

Kawa w kapsułkach, dlaczego niektórzy uważają, że jest niezdrowa?

Wszystko za sprawą związku chemicznego znanego jako furan. Furan jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle chemicznym (produkcja lakierów, leków) oraz spożywczym. Powstaje podczas produkcji i obróbki termicznej żywności m.in. w czasie smażenia, pieczenia, gotowania w temperaturze powyżej 100°C, podczas pasteryzacji (także produktów dla małych dzieci) oraz przy próżniowym pakowaniu żywności, w tym także kapsułek z kawą.

Furan przedostaje się do kawy podczas procesu ekstrakcji. Pod wpływem ciśnienia i gorącej wody kawa z furanem przelewa się wprost do filiżanki. Jest sposób, aby znacznie zmniejszyć zawartość furanu w kawie! Ze względu na lotne właściwości tego związku wystarczy poczekać przed wypiciem kawy kilka chwil, znaczna część furanu w tym czasie odparuje.

Dopuszczalna dzienna dawka furanu wynosi 2 mikrogramy (µg) na kg wagi ciała. W filiżance espresso z ekspresu kapsułkowego znajduje się ok. 43-146 ng/ml furanu. Aby przekroczyć dzienną dawkę musielibyśmy wypijać kilkanaście kaw o najwyższym stężeniu furanu każdego dnia.

Biorąc pod uwagę zestawienie wszystkich zalet i wad kawy pozostaje nam tylko rozsądne korzystanie z walorów tego napoju. Podobnie jak przy wyborze produktów spożywczych nie pozbawiajmy się wszystkich przyjemności, ale zwracajmy uwagę na jakość produktów, które kupujemy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl